Výstava

pviciuz8.png

Československá státnost 1918 / Pražské jaro 1968

stálá expozice

Výstavní projekt Československá státnost 1918 / Pražské jaro 1968 vznikl v roce 2018 jako stěžejní projekt Českých center a Ministerstva zahraničních věcí ČR připomínající významné „osmičkové“ události československých dějin 20. století.

Československá státnost 1918

Výstava Československá státnost 1918 nabízí stručné seznámení s událostmi roku 1918, osobnostmi 28. října 1918 a pestrobarevnou podobou Československé republiky mezi dvěma světovými válkami. Pozadí vzniku republiky ilustrují osudy Československých legií spolu s životopisnými črtami tří "otců zakladatelů" působících v zahraničí (T. G. Masaryk, E. Beneš a M. R. Štefánik). Období první republiky dokreslují sondy seznamující návštěvníky s mezinárodními vztahy i společenskou, politickou, hospodářskou a kulturní situací od roku 1918 do 2. světové války.

Pražské jaro 1968

Výstava Pražské jaro 1968 si klade za cíl seznámit návštěvníka s atmosférou společenského uvolnění 60. let v komunistickém Československu, reformními aktivitami odehrávajícími se od podzimu roku 1967 i protireformním tlakem Brežněvova Sovětského svazu na nové vedení Komunistické strany Československa v čele s A. Dubčekem. Zabývá se také invazí armád Varšavské smlouvy do Československa dne 21. srpna 1968 a jejími důsledky jak na domácí scéně, tak v mezinárodním měřítku. Netradiční formou se výstava snaží přiblížit návštěvníkovi dobu sociálního uvolnění a klesající izolace, jež bohatě ilustruje prolínání společenskopolitických a kulturněhistorických jevů: počínaje světovou výstavou Expo 58, přes filmová a hudební "zlatá šedesátá", až po design jako prostředek mezinárodní komunikace.


Místa konání

Prostřednictvím sítě českých center a zastupitelských úřadů ČR putoval projekt v průběhu roku 2018 a 2019 po více než 80 městech celého světa.


Organizační tým

  • Autorka konceptu a kurátorka: Lenka Lindaurová

  • Grafický design: Robert Jansa, Petr Bosák

  • Interaktivní prezentace: Metamechanics, s.r.o.

  • Projektová manažerka ČC/info o projektu: Hana Pištorová, pistorova@czech.cz

Odborná spolupráce

  • PhDr. Josef Tomeš, Ph.D. / historik, Masarykův ústav a Archiv AV ČR

  • PhDr. Jiří Suk, Ph.D., DSc. / historik a politolog, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR

  • PhDr. Petr Koura, Ph.D. / historik, Ústav českých dějin FF UK

Organizátor

Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR

 

 Partnerské instituce

Česká televize, Česká tisková kancelář, Dobrovická muzea, Zdeněk Harapes, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum T. G. Masaryka v Lánech, Nadace Langhans Praha, Národní filmový archiv, Národní galerie v Praze, Národní knihovna, Národní muzeum, Národní technické muzeum, Památník národního písemnictví, Poštovní muzeum, Slovenská národná galéria, Tyršův dům, Uměleckoprůmyslové museum Praha, Vojenský historický ústav Praha a Vojenský historický ústav Bratislava.


Více o projektu

22 vystavených děl