Výstava

alice_klouzkova_dedictvi_foto_tomas_brabec_05.jpg

Modré inovace

stálá expozice

Modrotisk je považován za tradiční české řemeslo …    V minulosti byly české země považovány za textilní velmoc, textilní průmysl patřil k nejstarším odvětvím a významným pilířům našeho hospodářství.

Řemeslně i výtvarně velmi kvalitní výrobky pak vznikaly od padesátých let minulého století v instituci Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV), která byla i centrem pro moderní a experimentální tvorbu modrotisku. Díky unikátní spolupráci vynikajících výtvarníků a skvělých řemeslníků vznikaly v rámci produkce ÚLUV originální produkty využívající tradiční postupy v aktuálním kontextu. Tento kreativní přístup nemá v středoevropském kontextu obdoby, a může tak být pro zahraniční publikum velmi objevným.

V 90. letech minulého století se poslední fungující modrotiskové dílny na našem území, příslušející rodinám Danzingerových a Jochových, osamostatnily. Přestože v současnosti zhotovují i jiný sortiment, navazují na práci svých předků – pracovníci a vedoucí obou provozoven jsou přímými potomky jejich zakladatelů. Vlastní formy s původními vzory, které se uplatňovaly na lidovém oděvu regionů, do nichž dílny tradičně své zboží dodávaly a pravidelně s nimi pracují. 

 V současnosti preferuje řada českých designérů kvalitu ruční práce, řemeslný um, vazbu na tradici a originalitu. Tradiční modrotisk má stále silný potenciál, a v rukou mladých tvůrců se tak stává jedinečným materiálem.  

 Motivací pro prezentaci českého modrotisku bylo zapsání této tradiční technologie na seznam nehmotného světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Výstava by se primárně měla prezentovat v zemích střední Evropy včetně České republiky, které společně návrh na zapsání podaly (Maďarsko, Slovensko, Rakousko, Česko, Německo). Předpokládáme však, že zájem o výstavu bude napříč celou sítí Českých center. 

 Cílem výstavy je představit tradiční modrotiskovou produkci v České republice s důrazem na unikátní inovativní přístup k této technice a zároveň i přesahem do současnosti. 

K výstavě byl vydán katalog v anglickém jazyce. 


  •  Organizátor: Česká centra  

  •  Kurátorka: Alice Klouzková  

  •  Grafická úprava: Adam Uchytil 

  •  Architektura výstavy: Lenka Míková 

  •  Fotografie, video: Tomáš Brabec 


Více o projektu
alice4_591.jpg

Alice Klouzková

Alice Klouzková - módní designérka, lektorka a kurátorka se dlouhodobě zabývá tradičními řemeslnými technikami a jejich využitím v současném oděvu, výsledky svého výzkumu prezentuje v projektu Czech Craft Heritage. Vystudovala Ateliér módní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a nyní zde působí jako asistentka, od roku 2014 vede i Ateliér módního designu na škole současného umění Scholastika. V roce 2005 založila společně s Janou Jetelovou studio SISTERSCONSPIRACY, jež je známé hlavně tvorbou udržitelné módy z přírodních materiálů. V roce 2016 vydala v rámci doktorského studia na pražské UMPRUM knihu Dědictví. Tradice, inovace, móda a o rok později vytvořila úspěšný výstavní projekt Modré inovace prezentující současné tendence v českém modrotisku, který se už představil mimo jiné ve Vídni, Londýně nebo Tokiu.