Výstava
CzechImage
1. 12. 2021
31. 12. 2025
Úvodem rozsáhlého projektu s názvem CzechImage byla výstava tvorby studentů designu a umění ze Západočeské univerzity v Plzni (CzechImage I, Galerie Českých center, leden 2018). Mladí autoři měli ztvárnit svůj pohled na naši zemi. Následně byli se stejnou výzvou (zapojení do projektu CzechImage) i zadáním (ztvárněte graficky váš vlastní pohled na Českou republiku) osloveni také zahraniční studenti.
Prostřednictvím ředitelů Českých center v zahraničí se podařilo navázat spolupráci ve více než 10 zemích – evropských ale i vzdáleném, Česku velmi vstřícném, Japonsku. Díky tomu se v prosinci 2018 v Galerii Českých center představilo volné pokračování projektu CzechImage II, a to formou společné výstavy mladé generace zahraničních výtvarníků. Autoři svým osobitým pojetím odpovídali na otázky plynoucí ze zadání: „Jak vnímáte Českou republiku?“, „Co je podle vás pro naši zemi charakteristické?“, „V čem spatřujete jedinečnost České republiky?“. Do svých prací tak zapracovali své názory na ČR, které si v průběhu svého života vytvořili prostřednictvím vnímání kultury, zpráv z médií nebo přímým kontaktem s českou veřejností, přáteli, známými. V daném kontextu byla vyhlášena také soutěž v rámci národních kol, jejíž vítězové absolvovali třídenní rezidenční pobyt v Praze.
... Stručně řečeno CzechImage může sloužit jako vzor pro dobře promyšlené, dokonale provedené a zorganizované mezinárodní umělecké akce. Děkuji všem, kteří se na projektu podíleli, zanechal na mně trvalý dojem!
Bernhard Cociancig, Rakousko
Pro mě je Česko takovou malou zemí, která má ale velké srdce. Neznám to jen z doslechu, protože se učím v Českém centru v Charkově, kde jsem se seznámila se svými lektory. S lidmi, kteří mají tak rádi Ukrajinu, se nejde nespřátelit. A výběr tématu pro plakát nebyl těžký, protože nosím čočky, takže se přímo nabízí připomínka Otto Wichterleho, kterému za ně vděčím.
Nasťa Filipenko, Ukrajina
… Projekt "CzechImage" nám umožnil pozorovat Českou republiku svobodným a tvůrčím okem a představit ji prostřednictvím naší umělecké tvorby, díky čemuž vznikl prostor pro diskusi mezi oběma sousedními zeměmi. Naše rozdílné zkušenosti a způsoby života vykreslily pohled na Českou republiku, který v sobě skrývá téměř všechny roviny vnímání: romantickou, kritickou či klišé.
Ula Schneider, Kunstschule Wien
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara neboli Sutnarka je moderní umělecká škola, jejíž studenti získávají pod vedením řady významných umělců a designerů bakalářské a magisterské vzdělání v širokém spektru oborů zaměřených zejména na design a užité umění. Je umístěna v originální budově s nejmodernějším vybavením a řadou unikátních studií. Fakulta se pyšní týmem významných uměleckých osobností a renomovaných designérů se zkušenostmi ze soukromého sektoru, pod jejichž vedením studenti dosahují významných úspěchů v českých i mezinárodních soutěžích, realizují projekty ve spolupráci s praxí a mezinárodními partnery a účastní se řady výstavních projektů.